Facebook 

Jak usunąć dredy?

Kategoria: Dredy Data: 2014-01-03 12:33:31

Czy jeżeli chcę zrobić dredy to muszę je potem ściąć przy samej głowie?

Jeżeli chodzi o dredloki (dredy tymczasowe) zupełnie nie ma takiej potrzeby. Dredloki zaplatane są na warkoczyk w związku z czym wystarczy rozluźnić i rozplątać splot, a następnie umyć włosy, by te wróciły do stanu sprzed założenia dredloków. W razie ich osłabienia, odpowiedni szampon i odżywka powinny w zupełności przywrócić im piękny wygląd i kondycję.

W przypadku dredów zaplatanych tradycyjnie, przy użyciu szydełka czy przedłużanych sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana. Nie zmienia to jednak faktu, że wbrew obiegowej opinii, bez większego problemu dredy, nawet te wieloletnie, można rozczesać, a włosom przywrócić pierwotny wygląd. Oczywiście nie jest to prosty i szybki zabieg, lecz wystarczy zgłosić się do profesjonalnego dreadmakera lub osoby, która wie jak to zrobić.

Skąd wziął się mit o konieczności ścinania dredów przy samej skórze?

Przede wszystkim z niewiedzy. Wielu ludzi zupełnie nie zna się na zaplataniu dredów lub powiela przestarzałe, nieefektywne i niszczące włosy techniki. To samo tyczy się ich rozczesania. A przecież dzisiaj zrobienie dredów i ich rozczesanie to żaden problem.

Kolejnym powodem jest mylne postrzeganie dredów jako kołtunów (brudnych,  zaniedbanych), które chociażby ze względów higienicznych należałoby ścinać przy samej skórze, by pozbyć się zanieczyszczeń, łoju itp. Zadbane dredy to jednak nie kołtuny i nie ma potrzeby ich ścinania.

Duży wpływ może mieć również sam wygląd dredów, mocno poplątanych i ,,skołtunionych,, włosów.  Wydawać by się bowiem mogło, iż włosy wplatane w dredy są zbyt zniszczone. Podczas rozczesywania dredów wypada mnóstwo włosów, co z kolei prowadzi do wniosku, że taki zabieg prowadzi tylko do wyrywania włosów i ich niszczenia, a nie przywrócenia ich do stanu pierwotnego. Trzeba jednak pamiętać, że w dredach znajduje się mnóstwo włosów które wypadły w naturalny sposób, więc olbrzymia utrata włosów jest raczej pozorna. Dlatego wielu ludzi sądzi iż włosy wplatane w dredy są zbyt zniszczone by je ratować.

Nadmienię również dla ścisłości, że powyższe argumenty dotyczą dredów wykonanych u profesjonalistów. Dredy wykonane ,,domowymi,, sposobami lub z wykorzystaniem nieodpowiednich technik, rzeczywiście mogą zniszczyć włosy. W takim przypadku ścięcie dredów przy samej głowie może być najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Maciej Wójcik

Jest profesjonalnym dreadmakerem od ponad 10 lat. Zajmuje się dredami nie tylko jako fryzurą alternatywną, lecz również stara się poszerzyć świadomość i wiedzę ludzi na jej temat. Jego pasja, z biegiem czasu, przerodziła się w styl życia i dobrze prosperującą działalność oraz markę (dread-zone.pl...