Facebook 

Własny salon fryzjerski - jak go wyposażyć?

Kategoria: Artykuły Data: 2017-06-13 13:23:15

Wiele osób, które ukończyły szkołę fryzjerską marzy o tym, aby założyć własny zakład. Wynajem lub zakup pomieszczenia to jedno, zaś odpowiednie wyposażenie salonu to drugie. Trzeba pomyśleć o profesjonalnych urządzeniach, meblach barberskich, a także o organizacji pomieszczeń takich jak: poczekalnia oraz zaplecze socjalne - wyjaśnia pracownik firmy Meble fryzjerskie Ayala.

Odpowiednie stanowiska pracy

Zakładając, że już zakupiliśmy lokal lub podpisaliśmy umowę wynajmu, musimy teraz pomyśleć o jego odpowiednim wyposażeniu. W każdym salonie fryzjerskim musi znajdować się kilka pomieszczeń. Wśród nich należy wymienić m.in. poczekalnię (może być ona połączona z kasą), salę główną - przeznaczoną do pracy, a także zaplecze socjalne dla pracowników. Naturalnie należy też pomyśleć o toalecie, najlepiej osobnej dla klientów i dla pracowników.

Meble fryzjerskie

Urządzanie salonu rozpoczynamy od najważniejszej części. W zależności od wielkości pomieszczenia musimy przygotować odpowiednią ilość stanowisk pracy. Przykładowo mogą być trzy. Przy każdym z nich powinno znajdować się duże lustro wraz z odpowiednim oświetleniem, a także wygodny fotel. Ważne, aby miał on regulowaną wysokość, którą będzie można dostosować do wzrostu klienta. W niektórych salonach zdarzają się fotele posiadające kółka, jednak jest to niewskazane ze względu na możliwość poruszenia się osoby, która na nim siedzi. W czasie strzyżenia może bowiem dojść do niezbyt przyjemnej sytuacji. Zdecydowanie najlepszy jest fotel z solidną podstawą. Oczywiście nie można zapominać o tym, że klient musi się czuć w nim komfortowo. Dlatego siedzisko musi być miękkie i wygodne. Warto też wybrać materiał, z którego pracownikom będzie stosunkowo łatwo usunąć wszelkie nieczystości. Można też zastanowić się nad specjalnym fotelem dla najmłodszych klientów. Dziecko z pewnością zapamięta wizytę w salonie, w którym mogło spędzić kilka minut, siedząc na nietypowym fotelu w kształcie np. samochodu lub motocykla.

Lustro i "pomocnik"

Kolejnym, ważnym elementem wyposażenia salonu jest lustro. Musi być przestronne i duże - tak, aby klient widział dokładnie swoje odbicie. Powinno także ułatwiać ono pracę fryzjerowi. W czasie strzyżenia dość często sięga on bowiem wzrokiem na odbicie głowy klienta. Najlepiej jeśli bezpośrednio pod lustrem znajduje się duża półka, na której umieszcza się przeróżne akcesoria do strzyżenia. Jeśli nie mamy odpowiedniej ilości miejsca, można nabyć specjalny "pomocnik" i ustawić go obok stanowiska. W nim powinny znajdować się wszystkie rodzaje nożyczek, grzebienie, szczotki, golarki elektryczne, ewentualnie brzytwy.

Myjnia fryzjerska

Następnym miejscem, o którym należy pamiętać przygotowując się do otwarcia zakładu fryzjerskiego jest specjalna myjnia fryzjerska. Dbając o komfort klientów, musimy pomyśleć o myjni, która powinna posiadać elektrycznie modyfikowaną uchylność. Może mieć także regulowany podnóżek - manualnie, bądź elektrycznie.

Na wyposażenie w salonie składają się również odpowiednie meble, takie jak stoliki fryzjerskie, specjalne szafki, itp. To w nich bowiem bardzo często przechowuje się różnego rodzaju kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów, takie jak np. odżywki, lakiery, olejki, czy też żele.

Poczekalnia i zaplecze socjalne

Oczywiście, czasem zdarza się, że klient musi zaczekać chwilkę na swoją kolej w poczekalni. Dlatego tak ważne jest, aby to miejsce wyglądało przyjaźnie i przytulnie. Musimy wyposażyć je w odpowiednie kanapy bądź sofy. Powinny być one bardzo wygodne, ponieważ potencjalna klientka może spędzić w naszym zakładzie nawet ponad trzy godziny. Wiadomo, że sporą część tego czasu będzie musiała oczekiwać na kolejne zabiegi związane np. ze stylizacją fryzury, koloryzacją, itp. Do tego właśnie oczekiwania, przyda się wygodne miejsce wypoczynkowe. Dodatkowo trzeba pomyśleć o stolikach na gazety, ewentualnym telewizorze i koniecznie o kwiatach, które zawsze będą dodawać niepowtarzalnego uroku.

Klient jest bardzo ważny, ale liczy się również pracownik. W ciągu kilku godzin pracy musi mieć czas na odpoczynek. Dlatego istotne jest też zagospodarowanie zaplecza socjalnego, w którym znajdą się m.in. stół, krzesła, ewentualnie wygodne fotele, a także mała lodówka, kuchenka mikrofalowa, itp. Dzięki temu kilkanaście minut przeznaczonych na przerwę (np. na zjedzenie obiadu) może być spędzone nie tylko sympatycznie, ale przede wszystkim regenerująco.