Bierzemy pod lupę! - zawartość SLS w szamponachartykuł-Bierzemy pod lupę! - zawartość SLS w szamponach

Mało kto zdaje sobie sprawę jak w łatwy sposób zniszczyć swoje zdrowie podczas codziennej pielęgnacji, jaką jest mycie włosów. Nasze szampony zawierają bowiem powszechnie stosowany toksyczny związek - SLS.

SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, to drażniący bardzo silny detergent syntetyczny. Od dawna stosuje się go w przemyśle do odtłuszczania i mycia urządzeń oraz pomieszczeń. Dziś możemy go znaleźć w prawie każdym szamponie. To najbardziej niebezpieczny składnik stosowany w pielęgnacji skóry i włosów.

Jaką tak naprawdę funkcję pełni ten związek w naszych szamponach?

Powoduje on lepsze pienienie się produktu, sprawiając wrażenie skuteczniejszego. Ma on za zadanie oczyścić skórę głowy, a tak naprawdę niszczy warstwę lipidową skóry, powodując jej przesuszenie. Skutkuje to nadmiernym tłuszczeniem się skóry, która broni się wydzielając łój, a tym samym nasze włosy przetłuszczają się w zabójczym tempie. Otrzymuje się w ten sposób skutek odwrotny do zamierzonego. Oczywiście procent SLS zawarty w kosmetykach jest niewielki, ale używany latami kumuluje się w naszych organizmach osiągając niebezpieczną ilość prowadząc do groźnych powikłań. Potwierdza to fakt, że kumuluje się on zwłaszcza w  jamie ustnej oraz w okolicach oka gdzie skóra jest bardzo cienka. Jak wykazują badania, śladowe ilości SLS są nadal wykrywane nawet 5 dni po ostatnim użyciu produktu. Należy również dodać, że SLS wypłukuje farbę z włosów, a źle oczyszczony zawiera związki kancerogenne, czyli rakotwórcze. Podczas mycia głowy szampon często przedostaje się do naszych oczu gdzie regularne działanie SLS może prowadzić do powstania groźnej choroby oczu, czyli jaskry.

Dlaczego więc tak wielu producentów nie zważa na zagrożenie płynące z regularnym używaniem SLS?

Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na niską cenę i dużą dostępność SLS. Dlatego też składnik ten znajduje się często już na drugim bądź trzecim miejscu listy składników szamponu. Jak wiadomo o kolejności podawania składników produktów kosmetycznych decyduje ich stężenie - czy teraz zdajesz sobie sprawę z zagrożenia?

Podsumowując SLS stosowany regularnie :

  • przesusza i podrażnia skórę,

  • zaburza wydzielanie łoju i potu,

  • wywołuje świąd i wypryski,

  • kumuluje się w naszym organizmie

  • wypłukuje farbę z naszych włosów

  • wyjaławia nasze włosy

  • otwiera łuski włosów

  • prowadzi do groźnych chorób takich jak jaskra, a najnowsze badania dowodzą, że wprowadza związki kancerogenne do naszego organizmu

Nie musi tak być! Świadomość konsumentów rośnie. Coraz więcej marek traktuje problem poważnie i rezygnuje z SLS w swoich produktach. Spokojnie skoncentruj się na swoim zdrowiu, poszukaj szamponów bez SLS. Przejrzyj skład swojego szamponu, jeśli nie znajdziesz Sodium Lauryl Sulfate w składzie swojego szamponu to oznacza, że dobrze wybrałeś swój kosmetyk. Nasz organizm posiada wielką wolę walki. Dzięki tej wiedzy możesz mu pomóc w tej walce.


W trosce o zdrowie konsumentów oraz kierując ich świadomość na właściwy tor z pomocą kilku marek stworzyliśmy listę profesjonalnych szamponów oraz odżywek do włosów, które nie zawierają SLS:


KOMENTARZE