artykuł-Sposoby na koka

Sposoby na kokaKokiem nazywane są powszechnie włosy upięte w węzeł z tyłu głowy. Rodzajów koków jest jednak bardzo wiele, a sposoby upinania właściwie zależą od inwencji twórczej fryzjera.

 

Najbardziej znane koki to banan, kok węzłowy i warkoczowy. Banan polega na upięciu włosów w podłużny zwój ułożony pionowo z tyłu głowy. Kok węzłowy jest sztywnym, mocno ściśniętym węzłem włosów. Kok warkoczowy jest bardzo prosty w wykonaniu. Wystarczy wykonać klasyczny splot, a następnie stworzyć z niego kokon i podpiąć pod spodem koniec warkocza. Do pewnego kanonu fryzjerskiego należy zaliczyć koki hiszpańskie, półupięcia, upięcia klasyczne i artystyczne oraz retro i upięcia awangardowe. Właściwie każda z wymienionych form nadaje się na fryzurę ślubną, wyjściową lub karnawałową.

 

Kiedy jaki rodzaj koka?

Koki hiszpańskie charakteryzują się stosunkowo prostą, gładką formą. Czasami przypominają kształt oponki. Pasują do sukni w stylu hiszpańskim, czyli bogatej w falbany. Wymagają włosów długich. Przy włosach krótkich można próbować doczepić gotową formę. Panie, które nie lubią sztywnych w konstrukcji fryzur, wybierają zwykle półupięcia. Takie fryzury łatwo wykonać z włosów gęstych i długich. Częstym sposobem na półupięcia są loki, dlatego fryzjerzy sięgają po lokówkę. Koki klasyczne pasują właściwie do wszystkiego. Charakteryzują się konkretnymi liniami fryzury i częstym przekładaniem włosów. Upięcia klasyczne, do których można zaliczyć koka typu banan, pasują do różnych stylizacji. Wskazane są przy włosach długich i pozbawionych cieniowania. Koki artystyczne charakteryzują się miękkimi liniami i dużą ilością łączeń i przeplatań. Upięcia awangardowe łączą style, są zaskakujące w formie i pozwalają fryzjerom na łączenie różnych elementów. Moda na retro systematycznie powraca. Zwykle są to koki przymocowane asymetrycznie. Kok retro jest idealnym rozwiązaniem w wypadku toczków, opasek, kapeluszy itp. Aktualnie bardzo modne są fryzury plecione, dlatego warto dodać plecione elementy jako podstawę koków.

Danuta Studencka-Derkacz

KOMENTARZE